
- Kierownik szkoły: Jednoróg Franciszek
- Powołanie do życia szkoły podstawowej dla uczniów upośledzonych umysłowo, jako Szkoła Podstawowa nr8 w Rudzie Śląskiej ul. Wolności 6. Do szkoły uczęszczały dzieci z Rudy Śl. Szkoła liczyła 3 oddziały i 52 uczniów
1951-Część uczniów przeniesiona do zakładu dla uczniów z głębszymi upośledzeniami. Brak sprzętów i urządzeń szkolnych zabranych przez właścicieli - Liceum Ogólnokształcące. Pojawiają się informacje o możliwości rozwiązania szkoły
Wakacje1957 - Szkoła zostaje odnowiona i nadal funkcjonuje. Jest w niej 5 oddziałów ze 115 uczniami.
17.04.1952 - P.o. kierownika szkoły zostaje
Wróblewska Olga. - Ciągłe zmiany nauczycieli nie posiadających kwalifikacji do pracy oraz często nie mogących podołać trudom pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Do szkoły przychodzą dodatkowo dzieci z Orzegowa i Goduli.
01.02.1954 - W szkole rozpoczyna funkcjonowanie świetlica z dożywianiem. Po raz pierwszy w szkole funkcjonuje siedem klas. Urządzona zostaje nowa pracownia krawiecka.
1956. - Powstaje pracownia stolarska. Wciąż zwiększa się liczba uczniów oraz wykwalifikowanych nauczycieli. Zorganizowano pierwszą wycieczkę wyjazdową do Warszawy. Wycieczki wyjazdowe do wielu miejsc w Polsce stały się stałym elementem pracy z uczniami przez wiele następnych lat. Odbywały się dzięki pomocy zakładów opiekuńczych
1958-1964 - Brak danych
1964 - Kierownik szkoły – Romualda Pełka. Kosztem jednej z sal lekcyjnych zorganizowano sale gimnastyczną. Od dziś uczniowie nie musza korzystać z sali Domu Kultury.W szkole w Rudzie funkcjonuje 6 oddziałów, natomiast 5 oddziałów przeniesiono do Goduli do Szkoły Podstawowej nr40.
1965 - Rozpoczyna ja się prace nad reformą szkoły. Planowana jest klasa ósma.
Brak informacji od kiedy była to szkoła 35
1966 - Po raz pierwszy w szkole funkcjonuje klasa 8.
01.09.1972 - Dyrektor szkoły- Elżbieta RybarskaKierownik świetlicy - Helena Baron. Przeniesienie szkoły do innego budynku w Rudzie Śl. 1 na ul. Bujoczka 12 ze świetlicą w oddzielnym budynku, z ogródkiem działkowym i boiskiem do gier i zabaw, oraz pomieszczeniem na pracownię stolarską.W tym roku szkolnym szkoła liczy 11 oddziałów i 227 uczniów. Rokrocznie organizowane są wyjazdy na „zielone szkoły”. Część uczniów z Orzegowa uczy się w oddziałach przy szkole Podstawowej Nr 37. Nauczyciele tej szkoły uczą także w oddziałach szkoły przyszpitalnej.
07.11.1973- Powołanie drużyny harcerskiej.
01.09.1988 - Dyrektor szkoły – Beata Barczyk - Ponowienie działalności drużyny harcerskiej. Starania o polepszenie warunków funkcjonowania szkoły. Wygasają oddziały specjalne przy szkołach nr 40 i 37.
01.10.1990-Dyrektor szkoły – Zofia KuzykWicedyrektorzy w latach:1995-1997Grzegorz Zdebelak1997-2006Beata Barczyk0d 2006 – Ilona MilikKierownik świetlicy – Maria Chabros. Przeniesienie szkoły do nowszego, nowocześniejszego budynku z salą gimnastyczną, zapleczem sportowym, dużą biblioteką oraz wieloma pomieszczeniami lekcyjnymi i kilkoma pomieszczeniami przeznaczonymi na pracownie do nauki różnych technik, gdzie dzieci wreszcie mogły zacząć uczyć się w godnych warunkach.Od 1 września 1999 zostaje wprowadzona reforma oświaty i zaczynają funkcjonować w jednym budynku dwie szkoły: podstawowa i gimnazjum jako zespół szkół.
Szkoła wciąż poszerza swoja działalność edukacyjno-wychowawczą: Od 2003 roku szkoła jest organizatorem Przeglądu Twórczości Artystycznej dla uczniów szkół specjalnych z Rudy Śląskiej, bierze udział w Rudzkim Festiwalu Kultury Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej a także w olimpiadach szkół specjalnych w Zabrzu, Bytomiu, Gliwicach z ogromnymi sukcesami.Organizuje się olimpiady wiedzowe i zawody sportowe dla uczniów szkół specjalnych z miasta i okolic .Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami oświatowymi i społecznymi z terenu miasta i regionu. W 2004r powołana zostaje Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku, której opiekunami a zarazem drużynowymi są nauczyciele naszej szkoły p.Daria Osmenda oraz p. Krzysztof Białas . Organizuje się wiele imprez które są na bieżąco opisywane na stronach internetowych szkoły WWW.
2007r Dyrektorem szkoły zostaje Ilona Milik a wicedyr. Barbara Holecko, kierownikiem świetlicy jest Maria Chabros....
We wrześniu 2009 roku szkoła
przystępuje do programu COMENIUS, wspierającego europejskie projekty
doskonalenia zawodowego.
W latach 2009 – 2011 realizowane
są dwa projekty COMENIUS LLP we
współpracy z krajami partnerskimi (Hiszpania, Belgia, Szwecja, Turcja). Nasi nauczyciele biorą aktywny udział
w wizytach przygotowawczych.
Zrealizowane
zostały dwa projekty w ramach POKL.
Szkoła
prowadzi specjalistyczne zajęcia w salach: Doświadczania świata, SI oraz
Biofeedback.
Od września 2012 roku rusza
realizacja kolejnego projektu COMENIUS LLP – "Get Europe up and
playing". Krajami partnerskimi są Niemcy, Wielka Brytania, Portugalia,
Słowacja i Turcja.
Odnowiona została elewacja budynku, wymieniono instalację CO,
pokrycie dachowe, wybrukowano teren wokół szkoły, wymieniono drzwi i wykonano
nowy podjazd dla niepełnosprawnych.