41-700 RUDA ŚLĄSKA UL. MAGAZYNOWA 35A; TEL. (032) 248-12-71; FAX. (032) 248-12-71 TEL. K.: 505 092 353 CENTREX: 316 E-MAIL: sp35@sp35s.pl

SZKOŁA PATRIOTÓW

 Dnia 5 maja 2023 wybrany został szkolny koordynator projektu- mgr Sebastian Góra oraz zespół 

zadaniowy w składzie:

1. mgr Anna Sulima

2. mgr Krzysztof Białas



Szkoła postanowiła zaopiekować się miejscem pamięci poświęconym Joachimowi Achtelikowi, rudzkiemu patriocie. Została przygotowana informacja na temat Achtelika i klasy 5-8 zapoznały się z biografią naszego bohatera.

Joachim Achtelik (ur. 22.09.1920- zm. tragicznie 12.02.1942r) – polski patriota, członek podziemia, żołnierz AK, artysta

Mieszkał w nieistniejącej już kamienicy przy obecnej ulicy Janasa w Rudzie. Urodził się ze związku polskiego Żyda, lekarza dr. Auerbacha i wdowy Agnieszki Achtelik, po mężu Neukirch, zniemczałej Ślązaczki. Szkoła oraz polskie środowisko Rudy uczyniły z niego Polaka, gorącego patriotę.

Był bardzo dobrze wykształcony, po skończeniu rudzkiego gimnazjum, studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wojna w 1939 przerwała studia, które miały być kontynuowane w Paryżu.

Po kampanii wrześniowej początkowo pracował w kopalni Castellengo. Dzięki znajomości kilku języków został skierowany do pracy w urzędzie gubernatora generalnego w Krakowie jako tłumacz.

W 1940 Achtelik nawiązał kontakt z placówką Polskich Sił Zbrojnych w Rudzie. Dowodził nią ks. Jan Macha. Powierzono mu funkcję łącznika. Zdobyte w pracy cenne informacje przekazywał do rudzkiej placówki, skąd później przekazywane były drogą radiową do Londynu. Poza tym samowolnie dostarczał Polakom dokumenty wyjazdowe za granicę.

Achtelik został aresztowany 7 września 1941 roku i wraz z innymi członkami podziemia osadzony w więzieniu w Mysłowicach. Sąd SS skazał go za szczególnie niebezpieczną działalność na karę śmierci przez powieszenie w Rudzie

Został publicznie powieszony przez hitlerowców na słupie oświetleniowym na targowisku dzielnicy. Niemcy sprowadzili na egzekucję setki osób, by pokazać, w jaki sposób rozprawią się ze wszystkimi, którzy będą przeciw nim spiskować. Gdy pętla została założona na szyję Achtelika, ten wypowiedział słowa Jezusa Chrystusa: „Wybaczcie im, bo nie wiedzą, co czynią”. Po tych słowach wszyscy Polacy uklękli, co o mało nie wywołało zamieszek.

Nie był jedynym straconym. Dwunastu członków podziemia zamordowano w różnych dzielnicach miasta tego samego dnia.

Jest patronem jednej z ulic w dzielnicy Ruda w Rudzie Śląskiej. W miejscu egzekucji znajduje się tablica upamiętniająca śmierć młodego patrioty. 



Dnia 22 maja wszystkie starsze klasy odwiedziły miejsce pamięci poświęcone Joachimowi Achtelikowi. Miejsce widoczne ale jednak troszkę zapomniane.


Czerwiec 2023 to czas na gazetkę klasową. Najlepszą gazetkę wykonała klasa 6a.


Nowy rok szkolny to konkurs na tematyczną krzyżówkę poświęconą naszemu bohaterowi. Najlepszą krzyżówkę według uczniów stworzył Dariusz Zakrzewski, uczeń klasy 5 A